PDP Elects New Chairman

Names of All PDP Candidates for Lagos LG Elections can be accessed below.

News Online understands that the residents of Lagos will tomorrow, Saturday, July 24th, 2021, come out in their numbers to vote for candidates that would pilot their affairs at the grassroots.

 

SEE ALSO: Names Of All APC Candidates For Lagos LG Elections [Full List]

This online news platform earlier reported that the Lagos State government Thursday announced the restriction of human and vehicular movement on Saturday to facilitate the conduct of the planned local government polls in the state.

The restriction of movement will be in place between 8:00 am and 3:00 pm.

The Lagos State Independent Electoral Commission (LASIEC) will conduct elections in the 20 LGAs, and 37 Local Council Development Areas (LCDAs).

ALSO: Complete Details Of Sunday Igboho Extradition Court Hearing On Thursday

PDP chairmanship/vice-chairmanship candidates list:

Richard Osagie/Jimoh Ibrahim (Agbado-Okeodo)

Oluwole Dahunsi/Joy Ashinze (Agboyi Ketu)

Azeez Adebiyi/Yusuf Adamu (Agege)

Tajudeen Balogun/Azuonye Nkepadobi (Ajeromi).

Aduragbemi Oyebade/Olusola Joseph (Alimosho)

Adedayo Adesoye/Fortune Chijioke (Amuwo-Odofin).

Deley Bandaki/Samuel Emmanuel (Apapa)

Albert Olorunwa/Moses Aderoju (Apapa-Iganmu),

Ben Arulogun/Talabi Olasunbo (Ayobo-Ipaja).

Honfonvu Denagan/Folashade Kuti-Balogun (Badagry Central)

Abraham Kolawole/Bolaji Awesu (Badagry West)

Ibrahim Tijani/David Aina (Bariga).

Akeem Animashaun/Modupe Adeyemi (Coker- Aguda)

Muyiwa Bajulaye/Olorunfunmi Sulaimon (Egbe-Idimu)

Rasheed Otegbola/Grace Solomon (Ejigbo)

Sidikat Nekuleyi/Abiodun Lawal (Epe).

Stephen Okoya/Anike Adesina (Eredo)

Lasisi Jinadu/ThankGod/Bardagha (Eti-Osa)

Bolaji Akinpelu/Suwebat Sholarin (Eti-Osa East)

Kolawole Ageyin/Bello Muhammed(Iba)

Olumide Komolafe/Ismail Lazees (Ibeju)

Kolawole Uyi/Oladele Oyekanmi (Ifako-Ijaiye).

Omogbolahan Ijaola/Ikechukwu Edna (Ifelodun)

Olatunde Olatokun/Pius Omoorantan (Igando-Ikotun)

Oyesanya Adeboye/Ibrahim Afinju (Igbogbo Baiyeku),

Lookman Apina/Gideon Ogini (Ijede)

Femi Folorunsho/John Nwabueze (Ikeja).

Hassan Babatunde/Abolore Oyesanya (Ikorodu Central)

Raji Omotayo/MondayEgheleme (Ikorodu North)

Olumide Lawal/Hammed Alabi (Ikorodu West)

Rasheed Raji/Matthew Ajayi (Ikosi Ejinrin)

Nurudeen Orosiji/Titilayo Adetayo (Ikosi/Isheri)

Anthony Bourdillon/Ahmad Mohammed (Ikoyi/Obalende)

Fatai Ogunfolabi/William Ikpedu (Imota).

Olumide Thompson/Oluwatosin Adeniyi (Iru, Victoria Island)

Tajudeen Bamgboye/Goodman Ahivekwe (Isolo)

Oyewola Bakare/Odegua Osagie (Itire-Ikate)

Adelekan Abdulrauf/Rebecca Akindolie (Kosofe)

Olusegun Ajibade/ Lateef Adele (Lagos Island)

Agboola Odunfa/Bright Gbolahan (Lagos Island East).

Abiodun Fakoya/Njoku Cosmos (Lagos Mainland)

Ismail Shugu/Mustau Ipaye (Lekki),

O. Oduwole/Omotola Ojo (Mosan Okunola)

Saheed Elegbede/Chiamaka Peter (Mushin)

Olakunle Solaja/Bolatito Oshifala (Odi-Olowo)

Olajide Oniyide/Patience Borisade (Ojo)

Sunday Shodolamu/Modupe Ajayi (Ojodu)

Stephen Akerele/ Tawakalitu Ajao (Ojokoro)

Qudus Olagoro/Akonasu Gbedozin(Olorunda)

Ayodeji Omotosho/Evelyn Salami (Onigbongbo)

Olajide Kujenyo/Sylvester Onwurah (Oriade)

Wasiu Akintoye/Rasheedat Bello (Orile Agege).

Rilwan Akinbiyi/AdepojuTiamiyu (Oshodi)

Wasiu Olayiwola/Michael Abel (Oto Awori)

Fatai Ghazal/ Olawale Akanni (Somolu)

Tokunbo Ogunade/Augusta Ogar (Surulere)

Solomon Hungbeji/Maria Aladetan (Yaba LCDA).